Kredi Kartı Borcu Kapatma Yöntemleri

Kredi Kartı Borcu Kapatma Yöntemleri

Kredi Kartı Borcu Kapatma Yöntemleri

 Kredi Kartı Borcu Kapatma YöntemleriKredi kartları tüketilerin en kullandıkları ödeme sistemidir. 30 yıl öncesinde reşit olan her türkün isterse bir kredi kartı olacak ve para vermeden bir kart aracılığı ile bütün ihtiyaçlarını karşılıyacak deselerdi kimse inanmazdı ama günümüzde yaşı reşit olan ve gelir beyanında bulunan ( bazı bankalar buna bile bakmıyor) bütün herkez kredi kartı alıyor ve bankalar kredi kartı satmak için büyük bir rekabet içine girmiş durumda, durum bölye olunca tüketiciler birikim yaparak yaşam standartlarını yükseltmek yerine kredi kartı harcamaları ile yaşam standartını yükseltmek istiyor, hal böyle olunca tüketici gelirinin üzerinde harcamalar yaparak ne yazıkki borç batağına batıyor bu tür kişiler borçlarının minumum tutarını ödeyerek hiç bitmiyecek  bir borcun içine batıyor. sizde bu borç deryasında yüzenlerdenseniz bu yazımızda tekrar borçlanmadan kredi kartı borcundan kurtulmanın yollarını anlatacağız faydası olacağına inandığımız bu yazımızı dikkatle !! okuyun ve tatbik edin.

Kredi Kartı Borcunu Kapatma Yöntemleri

1. Kredi Kartınızı Kullanmayı Bırakın Bu önerimizi duyunca size belki çok saçma gelmiş olabilir ama borçtan gerçekten kurtulmak istiyorsanız kredi kartı harcamalarınızı kesmelisiniz. günlük temel ihtiyaçlarınız için kendinize bir bütçe oluşturun ve o bütçenin dışına çıkmayın. her hangi bir ihtiyaç durumunda (acil durumlar Hariç) kredi kartı ile alışveriş yapmayın unutmayınki ödemeniz gereken bir borcunuz var ve yapacağınız her harcama katlamalı olarak bu borcun üzerine ekleniyor artık sizin kredi kartı kullanma lüksünüz yok. Ama ben üzerimde para taşımayı sevmem kartla baha pratik oluyo dediğinizi duyar gibiyim o zaman illada kart kullanmanız gerekiyorsa, banka kartı kullanın hem hesabınızı daha iyi yaparsınız.

2. Kredi Kartı Ödemeleri İçin Kendinize Bir Bütçe Oluşturun

sizlere yapacağımız diğer bir öneri ise aylık gelir ve giderlerinizi  hesaplayıp kendinize bir kredi kartı borcu ödeme planı çıkarın ama mutlaka bu planı gerçekleştirin. şimdide söylemesi kolay gelirim ne  kadarki ödeme planı oluşturayım dediğinizi duyar gibiyim geliriniz  yoksa neden harcadınız? unutmayın bu harcamayı yaptıysanız mutlaka  ödemek zorundasınız, Küçük yada büyük ama mutlaka bir ödeme yapın  tamamını yada bir kısmını ödeyemiyorsanız kredi kartı ekstrenizde son  ödeme tarihi ve belirtilen asgari ödeme tutarını ödeyin, asgari  tutarın altında ödeme yapmak yada hiç ödememek borcunuza uygulanan  faizin katlayacaktır. Unutmayın!! bu ödeme planını hazırlarken borcunuz bitene kadar hayat standartlarınızı en aza indirin En yüksek borçtan başlayarak asgari  tutarları yatırın. Listenin sonuna geldiğinizde kalan bakiye ile  sıfırlayabildiğiniz kadar çok kredi kartının borcunu sıfırlayın. İlk  başlarda bu uygulamanın zorluklarını daha çok psikolojik olarak  hissedeceksiniz ve her geçen dönem bu uygulamayı gerçekleştirmek daha  zor olacak. Bazı aylarda borcunu tamamen kapatabileceğiniz kredi  kartınız olmayacak ama moraliniz bozulmasın. Bu durumun size mutlu  sona yaklaştığınızı gösteren işaretlerden biri olduğunu hatırlayın. Bu  şekilde asgari ödemeleri tamamladıktan sonra elinizde kalan bakiyenin  tamamını en düşük borç bakiyesi olan kredi kartına yatırmanız  gerekiyor. Bu eylem en az bakiyeli kartınızın borcunu sıfırlamanıza  imkan vermese dahi bir sonraki dönem için umut veriyor. Unutmayın bu uygulamanın başarılı olması için kredi kartı ile harcamalarınızı  tamamen kesmiş olmanız gerekiyor.

3. Kredi Kartınıza Küçük Ödemeler Yapın

bu önerinizde Yukarıda belirttiğimiz gibi ödeme planına uygun  ödemeleri düzenli olarak yapıyorsunuz. Yeterlimi? hayır yeterli  değil!! daha çok çaba göstermelisiniz. aklınızda şöyle bir soru  gelecektir, “harcamayı kestim, ödeme planı yapıp düzenli ödemeler  yapıyom” Daha ne yapacağım diye sorabilirsiniz daha neler yapacağınıza  gelecek olursak ödeme planından hariç elinize geçen küçücük hatta  minicik paralarla ödemeler yapın. Örneğin : Alie büyüklerinden birisi  destek olsun diye bir destek parası verirse yada kullanmadığınız eski  eşyalarınızdan birini sattınız elinize bir para geçti bu parayı hemen  kartınıza yatırın sakın bu parayı yatırsam ne olur yatırmasam ne bu  parayla gider ortaköyde bir çay içerim arkadaşlarla gibilerinden düşünmeyin daha öncelerde içtikleriniz yeterlidir sanırım.

4. Mümkünse Kullanmadığınız Kartlatını Kapattırın

Kredi kartlarınızı mümkünse acil durumlar için 1 taneye düşürün yukarıdada belirttiğimiz gibi karttan harcama yapmıyoruz 1′den fazla kredi kartlarından kurtulmak sizin için hem psikolojik bir rahatlama olacaktır hemde kredi kartı üyelik ücretinden kurtaracaktır. Buraya kadar yaptıklarımız matematiksel olarak mantıksız veya sineğin yağını çıkarmaya çalışıyormuşuz gibi geliyor olabilir.

Matematik konusuna takılanlar için cevabımız çok basit. O kadar matematik biliyorsanız niye kredi kartına faiz ödemek gibi matematiksel olarak büyük bir hata yaptınız? Yabancıların dediği gibi başetmesi imkansız dönemler, imkansız önlemleri gerektirir. Ancak kendinizi zorlayarak bu  borçtan kurtulabileceğinizi unutmayın.

Bütün Bu Söylediklerinizi Yaptım. Fakat Hala Borcum Var!!

Yukarıda anlatmış olduklarımız tamamen kişisel kendi özverilerimizle ve çabalarımızla gerçekleştiriş olduğumuz yöntemlerdir. Bazı zamanlarda o kadar büyük borçlar altına giriyoruzki işin içinden çıkamıyoruz, Bu gibi durumlarda ya ek gelir getirecek işler bulun.

Kredi Kartı Borcunuzu Transfer Edin

Borçlarınızı başka bir kredi kartınıza transfer edip taksitlendirebilirsiniz ama!! borç transferi yaparken sözleşmeyi yaparken dikkatli olun taksitlendirme için ekstra bir faiz uygulanacaktır aynı zamanda transfer ücreti alınacaktır.

Kart Borcunu Kapatmak İçin Tüketici Kredisi Kullanın

Kredi kartına büyük borçları olupta ödeyemeyenler için aslında baya bi mantıklı bir yöntemdir kredi kartına her ay yüksek faizler ödemektense düşük faizli ve uzun vadeli bir tüketici kredisi kullanmak daha mantıklıdır.

Bu Kategorideki Diger yazılar:


Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • Sphinn
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • Blogplay

Yazar Hakkında